2 Temmuz 2015 Perşembe

"Markar Esayan'ın Metiner'den farkı yok"/Garo Paylan*

-AK Parti'den Markar Esayan,CHP'nden Selina Özuzun-Doğan ve HDP'nden siz...Üç Ermeni milletvekilisiniz...Üçünüz de aynı dava için mi çaba göstereceksiniz Meclis'te?

Artık Ermeni olmanın ilginçliği ortadan kalktı.Bundan sonra Ermeni olmamız değil,neyi savunduğumuz ve ne söyleyeceğimiz önemli olacak.Elbette üç Ermeni milletvekili seçilmesi önemli ama ben partimdeki Kürtleri ve Türkleri,mesela AK Parti'den seçilen Markar Esayan'a tercih edebilirim.

-Neden?

Çünkü Markar Esayan'ın son dönem performansına baktığımızda bir Mehmet Metiner'den çok farkı yok.Yalnızca Ermeni kimlikli olması benim için çok da bir şey ifade etmiyor.

-Neden tepkilisiniz Esayan'a?

Son dört yılda mücadele ettiğimiz zihniyete destek veren,o zihniyeti meşru kılmaya çalışan bir performans gösterdi.Dört yıl öncesine kadar birlikte Erdoğan'a karşı bildiri imzalardık.Erdoğan karşıtı pek çok bildiride ortak imzamız var,bunlar kayıtlarda duruyor.Ama Markar Esayan özellikle son iki yıldır işlenen pek çok suçu meşru kılmaya dönük bir performans sergiledi.Onun Ermeni olmasını elbette önemsiyorum ama Ermeni olmak yeterli değil.

-Ermeni olmak önemli değilse ne önemli?

Ne söylediğimiz önemli.Neyi savunduğumuz önemli.Bir arada yaşama gayretini mi savunuyoruz,yoksa tek adamın meşruiyetini mi tartışıyoruz?Önemli olan artık bu...

-Dostluğunuz var mı kendisiyle?

Markar ile iki eski dostuz.Şu anda farklı düşünceleri savunan iki Ermeni'yiz.Böyle söyleyebilirim.

-Peki CHP'nden seçilen Selina Özuzun-Doğan?

Selina Özuzun-Doğan'ın varlığından çok mutluyum.Sevdiğim bir dostum,arkadaşımdır.Birlikte hareket edebileceğimizi düşünüyorum.

-Anladığım kadarıyla siz ve Selina Özuzun-Doğan bir tarafta,Markar Esayan bir tarafta.Bu mudur?

Umarım Markar da dönüşür.Sonuç olarak AK Parti'nin dili kaybetti.Markar da bunu görecektir diye umut ediyorum.O dil kaybettiyse,AK Parti yeni bir dil bulmalıdır.Markar da yeni bir dil bulmalı.Bir arada yaşama iradesini nasıl yükseltiriz diye Meclis'te bir yol bulmalıyız.

-Üç Ermeni milletvekili...Üçünüz birlik olup Ermenilerin sorunlarını Meclis gündemine taşır mısınız?

Yeni bir siyaset dilini bulabilirsek...Tabii ki olabilir.Markar'ın nedamet getirdiğini görürsem elbette ortak hareket edebiliriz.

-Neden nedamet getirecek ki?Anlamadım.

Çünkü pek çok suçun kenarından geçti.Görmedi Markar.Böyle birisi değildi,suçları görürdü.

-Hangi suçları görmedi?

Gezi'dekileri,Kobani'dekileri görmedi.Ermenilere küfredilirken,"Afedersin Ermeni" denilirken Markar,"Aslında öyle demek istemedi,şöyle demek istedi" falan diye tevil etmeye çalıştı.Bu suçlar işlenirken o,"Liderlik" diye sayıkladı.Bu anlamda nedamet getirmesi gerekiyor.Markar'ın Ermeni olması benim için bir şey ifade etmiyor.Benim için ne söylediği,ne savunduğu önemli.Benim partimdeki arkadaşlarım,bana çok daha yakındır.

Ermenilerin beş sorunu

Garo Paylan'a göre Türkiye'de yaşayan Ermenilerin sorunları şunlar:

-Bir:Ermeni okullarının statüsü yok.Statüye kavuşmalı.
-İki:Ermeni Patrikhanesi'nde seçim yapılamıyor.Patrikhane'nin statüsü yok.
-Üç:"Soy kodu" diye bir uygulama var.Ermenileri,Yahudileri,Süryanileri kodlayan...Bu uygulamaya son verilmeli.
-Dört:Askerde adının önüne "dikkat edilmesi gereken unsur" işareti konuluyor.
-Beş:Üçüncü şahıslara geçmiş Ermeni mülklerinin kamulaştırılıp iade edilmesi gerekiyor.

"CHP değişmiş"

Garo Paylan'dan CHP analizi:

"CHP'nde dönüşüm var.Net olarak bunu Meclis kompozisyonunda görüyorum.Daha çok kadın var,daha çok genç var.Keskin ulusalcılar elenmiş,hayata daha soldan bakabilecek,eşitlik çerçevesinde bakabilecek milletvekilleri gördüm.AK Parti'de de yeni vekiller var.Umalım ki yeni bir siyaset dili bularak AK Parti de dönüşsün.Erdoğan biraz hayatımızdan çıksın.AK Parti siyaset üretmeye başlasın.Yeni bir anayasayı bu
topluma hediye edelim."

"AK Parti,Ermeni karşıtı propaganda yaptı"

-İstanbul'da Ermeniler oylarını hangi partiye verdi?

Gururla söyleyebilirim ki Ermenilerin büyük çoğunluğu HDP'ne oy verdi.

-Nereden biliyorsunuz bunu?

Biliyoruz.Kapı kapı gezdik.Gözlemledik.

-Peki neden HDP'ne destek verdi Ermeniler?

Erdoğan ve Davutoğlu,"Yirmi-otuz bin Ermeni oyunun hiçbir önemi yok,HDP'ne Ermeni Soykırımı'nı savunuyor diye küfredersek Türkiye toplumundaki oylarımızı yükseltiriz" diye bir plân yaptılar.Fakat işe yaramadı.Bu kez Ermeni'ye küfretmek,"Bunlar Ezidî,Bunlar Ermeni" demek kaybetti.Bunu gördük.

-Ermeniler AK Parti döneminde kazanımlar elde etmedi mi?

AK Parti iktidarının ilk döneminde nispeten bir rahatlık yaşadık.Hakkını yememek lâzım...Ama son dönemdeki otoriter dilden biz de nasibimizi aldık,bize de parmak sallandı."Afedersin Ermeni" dendi.Ermeni toplumu,buna karşılık,"Sen bana belli birtakım vakıf mallarını verdin,ilk döneminde nispeten rahatlık yaşadık ama istediğin kadar malımızı,mülkümüzü ver,küfrederek oyumuzu alamazsın" cevabını verdi.

-Ermeniler,AK Parti'ye oy vermediler mi yani?

Ben sıfıra yakın olduğunu düşünüyorum.

-CHP'ne gitmiş midir Ermeni oyları?

Bir bölümü CHP'ne oy vermiştir.Selina Özuzun-Doğan'ın etkisiyle...

"Hrant Dink'in açtığı yoldan ilerliyoruz"

-Meclis'te üç Ermeni milletvekilimiz var:Markar Esayan AK Parti'den,Selina Özuzun-Doğan CHP'nden ve siz HDP'nden...Bu bir devrim mi?

Tabii...Bir şekilde devrim diyebiliriz.

-Bu devrim,Hrant Dink'in açtığı yol sayesinde mi gerçekleşti?

Evet...Hem Hrant Dink'in yaşamı,söyledikleri ve mücadelesiyle...Hem de maalesef Hrant Dink'in katledilmesiyle...Hrant Dink bir fenomendi,tek başına büyük bir güneşti.Biz yalnızca onun büyük cesaretine hayranlıkla bakan ve onun açtığı yoldan onunla beraber yürümeye çalışan gençlerdik.Onun katledilmesi,hepimizin hayatını değiştirdi.Markar Esayan da,Selina Özuzun-Doğan da,ben de Hrant Dink için adâlet arayışı mücadelede seslerini çıkaran gençlerdeniz.

-Hrant Dink yaşasaydı ve üç Ermeni gencinin milletvekili seçildiğini görseydi...Çok etkilenirdi,değil mi?

Elbette,kuşkusuz.Çok etkilenirdi.

"Üç Ermeni'nin Meclis'e girmesi çok iyi oldu"

İşte Garo Paylan'dan "Türkiye'de Ermeni olmak,Meclis'te Ermeni milletvekili olmak" üzerine saptamalar:

Biz akrabayız:Bizim ilk görünür Ermeni'miz Hrant Dink'ti.Onun sahiciliği toplumda olumlu etkiler bıraktı.Ermeniler görünür olduklarında,"öcü Ermeni" masalları da bir tarafa bırakılır.Çünkü bu coğrafyada herkes birbirine benzer.Hepimiz birbirimize benziyoruz.Tip olarak da birbirimize benziyoruz.Dilimizi,kültürümüzü,yemeğimizi,müziğimizi ortak ürettik.

İnsan Garo:Anadolu'nun neresine gidersem gideyim,"Ermeni" her yerde küfürdü.Ama siz o ortama girdiğinizde ortam değişiyor."Öcü Ermeni" gidiyor,yerine "insan Garo" geliyor.Dokunmak başladığında Ermeni kimliği bir tarafa bırakılıp insan kimliği öne çıkıyor.Ondan sonra "Garo şöyle bir Ermeni,Markar böyle bir Ermeni" diye bakabilirsiniz.Bu kimliğin normalleşmesidir.

Demirtaş,Metiner:Ermeniler,Kürtler diye toptancı bir bakış olmaz.Kimliklerin normalleşmesi gerekir.Kürt dediğimizde hangi Kürt?Mehmet Metiner de var,Selahattin Demirtaş da.Ermeni dediğimizde hangi Ermeni?Markar Esayan da var,Garo Paylan da.Normalleşme olursa toptancı bakışlar ortadan kalkar.

Üç Ermeni:Meclis'te tek Ermeni ben olsaydım zorlanırdım.İyi ki üç kişiyiz.Selina,Markar,Garo...Üç ayrı Ermeni...Üç ayrı bakış...Bu durum bizim kimliğimizi normalleştirir.Zaten Ermenilerin içine girdiğinizde Türkiye siyasetindeki bütün yelpazeyi görürsünüz.Burjuvamız da var,teneke evde yaşayan fakirimiz de...

Normalleşelim:Beni el üstünde tutmaları da hoşuma gitmiyor.Ne yerilmek istiyoruz,ne yüceltilmek.Ben Ermeni'yim diye özel bir muamele görmek istemiyorum.Siyasetimle değerlendirilmek istiyorum.Normalleşmenin gerçekleşmesi için geçmişteki dertlerimizle yüzleşmemiz şart.Yüzleşmezsek normalleşemeyeceğiz.Ben "Ermeni Garo" olmaya devam edeceğim.Ama o dertleri bitirdiğimiz zaman tam Garo olacağım.Belki o zaman tamamen siyasetimle değerlendirileceğim.

"Benim farkım"

-Ne tür tepkiler aldınız?

Dünyanın her yerinden Ermeniler,benim seçilmeme çok sevindiler.Çünkü ben "Ermeni Soykırımı var" diyorum.

-Markar Esayan ve Selina Özuzun-Doğan demez mi?

Markar bugün demez.Selina da zorlanır.Henüz partileri buna hazır değil çünkü.

-Eski Markar der miydi?

Derdi tabii.Bugün diyemez,zor der diye düşünüyorum...

Garo Paylan Kimdir?

1972 İstanbul doğumlu.
Malatyalı bir ailenin çocuğu...Ailesi 1969'da Malatya'dan İstanbul'a göç etmiş.
Ailesi kuşaklar boyunca ayakkabıcı.
Dedesi Malatya'daki Yemeniciler Çarşısı'nda,"Yemenici Garabet Usta" diye bilinirmiş.
"Garo" ismi,"Garabet"in kısa versiyonu.
İki kardeşi var.
Kanada'da,Fransa'da,Çin'de akrabaları var.Hepsi Meclis'teki yemin törenin ardından "ağlayarak izledik" diye kendisini aramışlar...

*Garo Paylan,"Markar Esayan'ın Metiner'den farkı yok",Röportaj:Ahmet Hakan Coşkun,Hürriyet,1 Temmuz 2015.


http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ahmet-hakan_131/markar-esayan-in-metiner-den-farki-yok_29426549

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder