12 Nisan 2015 Pazar

Papa'ların 1915 ile imtihanı/Serdar Korucu*

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin soykırımına uğrayan Yahudileri yeterince savunmadığı için resmen özür dileyen Katolik dünyasının merkezi,Ermeni Soykırımı'nı da yaşandıktan 85 yıl sonra,2000 yılında resmen kabul etmişti.Vatikan,Ermeni Soykırımı ile ilgili ilk önemli çıkışını da,1965 yılında yaptı.Soykırımın Ermeniler tarafından ilk kez dünya genelinde anıldığı yıl yayımlanan bir mektup,o dönem Türkiye kamuoyunda büyük yankı yaratmıştı.

İlk çıkış

Papa VI. Paul tarafından,Katolik Ermenilerin Patriği Ermeni Cismani Meclisi Üyesi Ignatius Bedros XVI. Batanian'a Soykırım'ın ellinci yıldönümü anma törenleri nedeniyle gönderdiği mektup basına açıklandı.14 Kasım 1964 tarihini taşıyan Papa'nın mektubunun ilk satırları şöyleydi:"Ermenilerin,ecdatlarının kurban edilişini anmaya hazırlandıklarını ve aziz ölülerinin ebedi istirahatleri ve ruhları için dua edeceklerini bildiren mektubunuzu aldık."

Papa,daha sonra bu içten gelen dini sempatiyi takdir ederek,1964 yılının 18 Kasım'ında,yani ruhani birlik ayini arifesinde,kiliselerin liderlerine de mukaddes azizlerin yâd edilmesi için çağrıda bulunduğunu,dünyadaki bütün mukaddes Pier kiliselerindeki piskoposlardan,kendisinin de şahsen katılmayı arzu ettiği ilahi adaklarında,Ermenilerin ruhları için de dua etmelerini ayrıca istediğini belirtmekteydi.

II. Jean Paul

Ankara'nın o dönem korktuğu adımsa,Vatikan tarafından 2000 yılında atıldı.Papa II. Jean Paul'ün 9 Kasım 2000'de Tüm Dünya Ermenileri Gatoğigosu II. Karekin ile yaptığı ortak açıklamayla,kamuoyuna seslenme amacıyla kaleme alınan bir belgede ilk kez Ermeni Soykırımı'nı tanımış oldu.Açıklamada,Hristiyanların,yirminci yüzyılı en büyük zulümlere tanık olunan bir yüzyıl olarak anımsayacakları belirtildi:"Yüzyılın başındaki Ermeni Soykırımı,bilahare yaşanacak vahşetlerin mukaddimesi konumundaydı.İki dünya savaşı,çok sayıdaki bölgesel çatışmalar ve bilinçlice uygulanan soykırım kampanyaları,milyonlarca inananın yaşamına mal oldu."

Ortak açıklamada,Osmanlı veya Türkiye'nin adı geçmese de açıklama öncesinde Vatikan'da Papa'nın huzurunda konuşan II. Karekin,Soykırım'ın 1915'te Osmanlı Türkiyesi tarafından gerçekleştirildiğini açıkça vurgulamıştı.Papa II. Jean Paul ise konuşmasında,yirminci yüzyılda Ermenilerin tüyler ürpertici acılar yaşadıklarından söz etmişti.

Ve son Papa

Papa I. Francis'in Ermeni Soykırımı için Türkiye’ye ilk çağrısı,henüz Vatikan'da Katolik dünyasının ruhani lideri olmadan önce geldi.Buenos Aires Başpiskoposu iken,2006 yılında,91. yıldönümünde Ermeni Soykırımı'nı kayıtsız şartsız tanıması için Türkiye'ye çağrıda bulundu.

Dört yıl sonra ise "Cennette ve Yeryüzünde" adlı kitabında Ermeni Soykırımı'nı Yahudi Soykırımı ile eş tutan Papa I. Francis,Vatikan'daki görevini üstlenmesinin ardından,2013 Haziran'ında,Dünya Ermeni Katolikleri Patriği XIX. Nerses Bedros'u kabul ettiği Vatikan'daki görüşmesinde,Ermeni Soykırımı ile ilgili net tavrını bir kez daha ortaya koydu.Papa,Ermeni Patriği ile görüşmeye katılan bir Ermeni ailesinin konuya değinip atalarının Osmanlılarca katledilmesini söylemesi üzerine,"yirminci yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapılmıştır" dedi.

Son olaraksa Papa I. Francis,geçen Mayıs ayı başında,II. Karekin ile görüşmesi sonrasında yayınladığı açıklamada,geçtiğimiz yüzyıldaki trajik olaylarda Ermeni ulusunun verdiği şehitleri hatırlatarak,onların trajik tanıklıklarının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Papa,açıklamasında,1915'te ölenler için şehit tanımını kullandı:"İsa Mesih için geçen yüzyıldaki trajik olaylarda kan dökenlerin sayısı,kesinlikle ilk yüzyıllardakinden daha fazladır ve bu şehitlikte,Ermeni ulusunun çocuklarının onurlu bir yeri var..."

*Serdar Korucu,Papa'ların 1915 ile imtihanı,Agos,28 Kasım 2014.

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/8542/papalarin-1915-ile-imtihani?hc_location=ufi

***

Papa I. Francis:"Yirminci yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı"*

Katoliklerin ruhani lideri Papa I. Francis,1915 olaylarında ölenleri anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde "yirminci yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı" dedi.

Katolik aleminin ruhani lideri Papa I. Francis,1915 yılında hayatını kaybeden Ermeniler için Vatikan'da ayin düzenledi.

Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası'nda yapılan ve Papa'nın yönettiği ayin yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Genel duaya Ermenistan Cumhurbaşkanı Serzh Sargsyan,Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin ve Kilikya Katolikosu I. Aram da katıldı.

Papa,ayinin hemen başında yaptığı konuşmada,"yirminci yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı" dedi.

Anlamsızca öldürülen masum erkek,kadın,çocuk,rahip ve piskoposları anmanın görevi olduğunu söyleyen Papa,"Kötülüğü gizlemek veya inkâr etmek,bir yarayı tedavi etmeden kanamasına izin vermektir" ifadesini kullandı.

*Papa I. Francis:"Yirminci yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı",Sputnik Türkiye,12 Nisan 2015.

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20150412/1014952546.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder