9 Aralık 2014 Salı

Filistin can çekişiyor,dünya halkları uyuyor/Mikis Theodorakis*

Sharon'un aklımıza Nazilerin cinayetlerini getiren utanç verici bir seferberliğe sürüklenmesine izin verdiği için İsrail halkı hiç şüphe yok ki günün birinde pişman olacak.Nazi vahşetini diğer halklardan çok daha iyi bilen Yahudiler gibi bir halkın,şimdi Nazileri taklit edip aynı şeyleri nasıl yaptıklarını anlayabilmek mümkün değil.

İnsan iki farklı şeyi nasıl kıyaslayabilir ki?Bir yandan hava kuvvetleri,tankları,helikopterleri,roketleri bulunan,yani sınırsız imha gücüne sahip modern bir ordu,diğer yandan -gerçek o ki- körü körüne vuran ve hayatlarını feda eden bir avuç kız ve erkek.

Peki,bu çocukları hayatlarını feda etmeye kim mecbur etti?Kendi cinayetlerini mazeretlendirmek için terör sakızını çiğneyenler arasından biri çıkıp bunu söylemiyor.

Terörizm bahane

Böylece,nihai hedefi askerî işgal,Arafat başta olmak üzere Filistin liderlerini yok etmek,tüm mücahidleri kamplara ya da hapishanelere kapatmak ve suyu esirgeyerek başlatılan sivil halka korku duygusunu aşılamak olan Filistinlilere karşı saldırıda,terörizm bahane ediliyor.Filistin topraklarını büyük bir esir kampına dönüştürmeyi ve böylece kendi arzu ettikleri çözümü sağlamak istiyorlar.

Bir zamanlar,Nazilerin kurbanı olan Yahudiler,katillerinin bir zamanlar uyguladıkları yöntemlerin çekiciliğine giderek daha fazla kapılıyor.Naziler,Yahudiler için nihai çözüm istiyordu.Yahudiler,Filistinliler için nihai çözüm istiyor.Esirlerin ellerine silinmeyen numaralar yazmak gibi dehşet verici ayrıntıları bile unutmuyorlar.

İçi boş dilekler

Tüm bunlar da tek süper gücün onayı ve katkısıyla yapılıyor.Tüm bunlar diğer ülkelerin de suçlu ataletiyle yapılıyor.Sözkonusu ülkeler Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden başlayarak özlü karşılığı bulunmayan dileklerle yetiniyorlar.Araplar,Avrupalılar,Ruslar,Çinliler nerede?Halklar nerede?Bilmiyorum.Ancak,her şey bana 1930-1940 dönemini hatırlatıyor.Hükümetlerin,halkların uyuşukluğu insanlığı hangi felâkete sürükledi,hepimiz iyi biliyoruz.

Filistin'i yalnız başına bırakırsak,çağdaş fetihçilerin insafına terkedersek,o zaman bugüne kadar insanlığın tanıdığı en karanlık güçlerin içeriye girmesi için kapıyı açık bırakmış olacağız.

Yunan halkı kurbanların safında,kahraman Filistinlilerin yanında yer alıyor ve Birleşmiş Milletler kararına saygı gösterilmesini talep ediyor.İsrail orduları çekilsin,Arafat kurtarılsın ve barış görüşmeleri başlatılsın.İki halkı savaşın kötülüklerinden koruyabilecek tek yol bu...

*Mikis Theodorakis,Filistin can çekişiyor,dünya halkları uyuyor,Ta Nea,2 Nisan 2002;İsyanın Adı Filistin...:İntifada Kazanacak...;(der.) Yücel Demirer&Sibel Özbudun,1. bs.,Ankara:Ütopya Yayınevi,2002,s.233-234.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder