10 Ocak 2014 Cuma

Hedefimiz Sevr/Gegham Manukian*

Daşnak Partisi,Ermenilerin bulunduğu hemen hemen her ülkede örgütlenmiş durumda.1890'da Ermenistan Devrimci Federasyonu (ARF) adı altında Tiflis'te oluşturulmuş,sosyalist bir parti.O dönemde Ermenilerin yaşadıkları bölgelerde bağımsızlıklarını elde edebilmeleri için silahlı mücadeleyi kendisine metot olarak seçmiş.

Rusya'nın 1920 yılında kapattığı parti,1991 yılında Ermenistan'da resmi parti olarak yeniden faaliyete geçti.Şu an 131 sandalyeli Ermenistan Parlamentosu'nda 8,33 üyeli Karabağ Parlamentosu'nda da 9 milletvekiline sahipler.Ermenistan Devlet Başkanı Robert Kocharyan'ı cumhurbaşkanlığı için aday gösteren ve destekleyen partiler arasında geliyorlar.1994 yılında Levon Ter-Petrosyan tarafından "uyuşturucu kaçakçılığı,adam öldürme ve şiddet kullanma" suçlamaları ile kapatılmışlardı.1998 yılında yeniden açıldılar.Çok sayıda yayın organı bulunan Daşnak Partisi,Ermenistan'ın en çok satan günlük gazetelerinden Yerkir'in de yayıncısı.

Zaman'ın sorularını cevaplayan Daşnak Partisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Bürosu Şefi Gegham Manukian,lisansüstü tezini "Türkiye'deki askeri darbeler" üzerine yapmış.Yerevan Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü mezunu,30 yaşında.Annesi Muş'tan Ermenistan'a göçmüş bir Ermeni.Kendisi de bu sebeple Muş'u görmeyi çok istiyor."Ama,ben Daşnak'ım,vize vermezler ki" diyor.

-Partinizin hedefi nedir?

Sosyalizme dayalı bağımsız bir Ermenistan kurulmasını hedefliyoruz.Diaspora ile dışarıya dağılan Ermenilerin milli kimliklerini korumaları,Soykırım'ın tanınması ve Ermenistan'a yardım edilmesi için çalışıyoruz.

-Ermenistan'ı Sevr'e göre mi tanımlıyorsunuz?

Evet.Sevr Sözleşmesi'ni temel alıyoruz.Dolayısıyla "Batı Ermenistan" (Doğu Anadolu) da bu sınırlar içerisinde.Sevr,1915 Ermeni Soykırımı sonrasında imzalandı.Ancak şunu da belirtmek istiyorum ki,biz aşırı milliyetçi veya Türk düşmanı bir parti değiliz.Türkiye'ye karşı intikam duygusu ile hareket etmiyoruz.

-Türkiye ile ilişkiler kurmaya karşı mısınız?

Hayır,buna karşı değiliz.Ancak,önşartsız olmalı bu ilişkiler.

-Türkiye'den Soykırım'ın kabul edilmesini istiyorsunuz.Diyelim ki kabul etti,sonra ne olacak?

Önemli bir diyalog başlayacak.

-Peki,Sevr'in gerçekleşeceğine inanıyor musunuz?Daha doğrusu Türkiye'nin size toprak bırakacağına gerçekten inanıyor musunuz?

Ben öyle düşünüyorum ki,bu gerçekten mümkün.Buna barış yoluyla varmak da mümkün.

-Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyorsunuz.Ama,dönüp "evinin bir odasında gözüm var" diyorsunuz.Bu halde iyi ilişki nasıl kurulabilir?

Eğer atalarımın o odada yaşadığını ve orada öldürülüp,sürüldüğünü hatırlıyorsam,o zaman da istemeye bir hakkım yok mu?

"Türkiye'den tehdit yok"

-Peki,1915 olaylarında Ermenilerin hatası yok mu?Mesela,sizin partiniz kendisine bağımsızlık için silahlı mücadeleyi seçmişti.

Parti kurulduğunda hedefimiz bağımsız Ermenistan idi.Ama,bu savaş sadece Türklere karşı değil,Rus Çarı'nın da daha demokrat olması içindi.Nitekim,1908'de Daşnaklar ile Jön Türklerin çok yakın ilişkileri oldu.Meşrutiyet Parlamentosu'nda Daşnak vekiller vardı.1910'da Daşnaklar,fedailerin silahlarını teslim etmeleri için çağrıda bulunmuştu.Ancak,1912'ye kadar sürdü.Soykırım da maalesef sonra geldi.Ermeniler kendilerini savunamadılar.Biz,reformlar için savaştık.Ancak,1910 yılındaki Jön Türk Kongresi'nde Bahaeddin Şakir'in teklifi ile,Ermenilerin göç ettirilmesi ve soykırıma tabi tutulması kararlaştırılmış.Yani Soykırım,savaşın sonucu olarak ortaya çıkmadı.Barışta iken oldu.

-Türkiye'den Ermenistan'a yönelik herhangi bir tehdit görüyor musunuz?

1992 Shusha olayları sonrasında Türk ordusu çok ciddi hazırlıklar görüyordu.Gerçekte Ermenistan'ın endişeleri vardı.Acı bir tecrübemiz var.Ancak,dünya o kadar değişti ki,1915 olaylarının bir daha tekrarlanabileceğini sanmıyorum.Belki Türkiye'de aşırı milliyetçiler çok güçlü hale gelirlerse böyle bir tehdit de sözkonusu olabilir...

*Gegham Manukian,Hedefimiz Sevr,Röportaj:Erhan Başyurt,Zaman,22 Şubat 2001.

http://arsiv.zaman.com.tr/2001/02/22/roportaj1/roportaj1.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder