8 Mayıs 2012 Salı

Stalin'in Zafer Konuşması ve Kızıl Ordu ile Savaş Donanması Birliklerine Emri

Yoldaşlar!Kadın ve erkek vatandaşlar!

Almanya üzerinde büyük zafer günü geldi.Faşist Almanya Kızıl Ordu ve müttefiklerimizin birlikleri tarafından dize getirilmiş olarak,yenildiğini kabul etti ve kayıtsız şartsız teslim oldu.

7 Mayıs'ta Reims'da geçici bir teslimiyet tutanağı imzalandı.8 Mayıs'ta,Berlin'de,Alman Başkomutanlığı'nın temsilcileri,müttefik birliklerinin başkomutanlık ve Sovyet birliklerinin başkomutanlık temsilcilerinin huzurunda;uygulanmasına 8 Mayıs saat 24:00'te başlanan kesin teslimiyet belgesini imzaladılar.

Anlaşmaları ve sözleşmeleri yalnızca bir kağıt parçası olarak değerlendiren Alman iktidar sahiplerinin kurt karakterini tanıdığımızdan,sözlerine inanmak için hiçbir nedenimiz yok.Fakat bu sabahtan itibaren Alman birlikleri,teslimiyet belgesine uyarak,yığınlar halinde silahları bırakmaya ve birliklerimize teslim olmaya başladılar.Bu artık bir kağıt parçası değildir.Bu,Alman ordusunun gerçek teslimiyetidir.Gerçi Alman ordusunun bir grubu,Çekoslovakya topraklarında hâlâ teslimiyetten kaçınmaya çalışıyor.Fakat,Kızıl Ordu'nun,onların aklını başına getirmeyi başaracağını umuyorum.

Şimdi,Almanya'nın kesin olarak yenildiği tarihsel günün,halkımızın Alman emperyalizmi üzerinde büyük zafer gününün geldiğini açıklamak için her türlü nedene sahibiz.

Anavatanımızın özgürlüğü ve bağımsızlığı için gösterdiğimiz büyük fedakarlık,savaş sırasında halkımızın katlanmak zorunda olduğu ölçüsüz yoksunluklar ve ıstıraplar,cephe gerisinde ve cephede anavatan sunağına kurban edilen zorlu çalışma,boşa gitmedi,bilakis düşman üzerinde tam zaferle taçlandı.Slav halklarının varlıkları ve bağımsızlıkları için yüzyıllar süren mücadeleleri,Alman işgalcileri ve Alman despotluğu üzerinde zaferle sonuçlandı.

Artık Avrupa üzerinde,halkların özgürlüğü ve barışının yüce bayrağı dalgalanacaktır.

Üç yıl önce Hitler tüm dünyanın önünde,Sovyetler Birliği'nin parçalanmasının,Kafkasya'nın,Ukrayna'nın,Belarus'un,Baltık ülkelerinin ve diğer Sovyet bölgelerinin zorla koparılıp alınmasının görevleri arasında bulunduğunu ilan etti.Açıktan açığa şunu ilan etti:"Rusya'yı,bir daha asla ayağa kalkamayacağı şekilde yok edeceğiz." Bu üç yıl önceydi.Ancak Hitler'in çılgınca düşünceleri gerçekleşmeyecekti.Savaş sürecinde bu düşünceler rüzgarın önündeki saman çöpü gibi uçup gitti.Gerçekte ortaya çıkan,Hitlercilerin zırvaladıklarının tam tersiydi.Almanya yenilgiye uğradı.Alman birlikleri teslim oluyor.Sovyetler Birliği,Almanya'yı parçalamaya veya mahvetmeye kalkışmasa da,zaferi kutluyor.

Yoldaşlar!Anavatan uğruna büyük savaş,bizim tam zaferimizle sonuçlandı.Avrupa'da savaş dönemi bitti.Barışçıl gelişme dönemi başladı.

Sizleri zaferden dolayı kutluyorum,sevgili kadın ve erkek yurttaşlarım!

Yurdumuzun bağımsızlığını koruyan ve düşman üzerinde zafer kazanmış olan kahraman Kızıl Ordu'muza şan olsun!

Büyük halkımıza,muzaffer halka şan olsun!

Halkımızın özgürlüğü ve mutluluğu için yaşamlarını feda eden,düşmana karşı çarpışmalarda şehit düşmüş kahramanlara sonsuza dek şan olsun!

*Iosif Vissarionovich Stalin,9 Mayıs 1945

***

Stalin'in Kızıl Ordu ve Savaş Donanması Birliklerine Emri

8 Mayıs 1954'de Berlin'de,Alman Başkomutanlığı'nın temsilcileriyle,Alman silahlı kuvvetlerinin koşulsuz teslimiyeti üzerine belge imzalanmıştır.

Sovyet halkının,faşist Alman işgalcilerine karşı yürüttüğü büyük anavatan savaşı zaferle sonuçlanmış,Almanya tamamen yenilmiştir.

Kızıl asker ve Kızıl Donanma bahriyelisi,Kızıl Ordu ve Donanma astsubayı,subayı yoldaşlar,general,amiral ve mareşal yoldaşlar,büyük anavatan savaşının zaferle bitmesinden dolayı sizleri kutluyorum.

Bugün,9 Mayıs'ta,zafer gününde,saat 22:00'de,vatanımızın başkenti Moskova,bu parlak zaferi kazanmış olan Kızıl Ordu birliklerini,gemileri ve deniz kuvvetlerinin birliklerini saat 22:00'de vatan adına,bin topla otuz pare top atışı yaparak selamlıyor.

Vatanımızın özgürlüğü ve bağımsızlığı için çarpışmalarda şehit düşen kahramanlara sonsuza dek şan olsun!

Yaşasın muzaffere Kızıl Ordu ve muzaffer Savaş Donanması!

Başkomutan

Sovyetler Birliği Mareşali

Iosif Stalin

9 Mayıs 1945/No. 369.

**Iosif V. Stalin'in,Sovyetler Birliği'nin Büyük Anavatan Savaşı Üzerine'sinden,Berlin,Dietz Verlag,1951,s.221-225;Iosif V. Stalin,Eserler,(çev.) Saliha N. Kaya,1. bs.,İstanbul,İnter Yayınları,1994,cilt 16.

http://www.st-cyprus.co.uk/stalin/Stalin-Eserler-Cilt-16-Mayis_1945-Aralik%201952.pdf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder