4 Ocak 2012 Çarşamba

Fransa Parlamentosu'na Değil,Soykırımın İnkarına Karşı Birleşmek Gerek*

Dünyanın çeşitli ülkelerinden sonra şimdi de Fransız Parlamentosu'nda Ermeni Soykırımı'nın inkarını yasaklayan yasa tasarısına karşı AKP'si,CHP'si,MHP'si,kimi iş kuruluşları ve çevreleri ve önemli bir aydın tabanıyla Türkiye'nin geniş kesimleri birleşmiş görünüyor.Yasa tasarısına karşı görüşler,yasağın düşünce özgürlüğüyle bağdaşmayacağı önkabulünde buluşmakta.

Soykırımın inkarı devlet eliyle işlenen örgütlü bir suçun aklanmasına hizmet eder;tarihle yüzleşmeyi,kurbanların anısı önünde eğilmeyi,kurtulanların torunları karşısında utanç duymayı "bir daha asla" demeyi engeller.Eşitsizliği,tahakküm ilişkilerini ve potansiyel şiddet tehdidini kalıcılaştırır.

Nitekim Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni,Aralık 1948'de kabul etmiş ve Sözleşme Ocak 1951'de yürürlüğe girmiştir.O günden bu yana Holokost,yani Yahudi soykırımının inkarı birçok ülkede yasaklanmış,para cezası ve hapisle cezalandırılmıştır.Fransa da Holokost inkarcılığına karşı 1990 yılında Gayssot yasasını çıkarmıştır.

Soykırımı inkar etmek,düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilecek bir olgu değil,soykırıma uğramış bir halkın çocuklarına ve soykırımın utancını duyanlara uygulanan bir şiddet,soykırımın sonuçlarını kalıcılaştırmak için kullanılan önemli araçlardan biridir,yeni insanlık suçlarına davettir.

Bu yüzden biz aşağıda imzası bulunanlar,her şeyden önce,Türkiye'de hayatın her alanında süren,vicdanları yaralayan,mağdurları tekrar tekrar incitmeye devam eden inkar politikasına son verilmesini istiyoruz.

Ali Ertem
Ahmet Önal
Asude Kayaş
Atilla Dirim
Attila Tuygan
Ayşe Günaysu
Ayşegül Devecioğlu
Bilgin Ayata
Cemal Yardımcı
Cengiz Algan
Döne Gündüz
Eren Keskin
Erol Özkoray
Ersin Salman
Gülten Madenli
Halil Berktay
Hürriyet Şener
İ. Bülent Gül
Laleper Aytek
Leman Yurtsever
Lilly Kesiş
Mehmet Atak
Mehmet Polatel
Murat Kuseyri
Müjgan Arpat
Nilgün Yurdalan
Recep Maraşlı
Sait Çetinoğlu
Sabri Atman
Selay Ertem
Seyhan Bayraktar
Şebnem Korur Fincancı
Zeynep Tozduman
Ülkü Özakın
Ümit İzmen

*http://gercek-inatcidir.blogspot.com/2011/12/fransa-parlamentosuna-degil-soykrmn.html

imza için

https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHpWc180NEpPc2Joa05MV09mQUZLb2c6MQ

imza listesini görmek için

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Asz-IXxsvV7EdHpWc180NEpPc2Joa05MV09mQUZLb2c#gid=0

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder