1 Ocak 2012 Pazar

Dink Davası Burada Bitmez/Oral Çalışlar*

Yine o karanlık ve insanın içini karartan salondayız.Bürokrasinin labirentlerinde adalet arıyoruz,adalet aradığımıza inanmak istiyoruz.Aslında,cinayetin hazırlanış sürecindeki devlet parmağını belgelerle öğrendiğimiz günlerden beri,bu salondan çıkabilecek sonuca dair çok büyük bir beklentimiz yoktu.

Cinayetin arkasında olduğunu artık hepimizin görebildiği militarist yapılanmanın,aynı zamanda siyaseti de hedef alan niteliği,konunun temel boyutlarından biri.Siyasetin militarizme indirdiği darbeler ve militarizmin siyaset karşısındaki güç kaybı,son dönem Türkiyesi'ne damga vurdu.Hükümetin kendisine yönelik girişimler konusunda gösterdiği duyarlılığı ve sergilediği gücü,Dink davasında da devreye soktuğunu söylemek mümkün değil.Başbakan,cinayetin hemen ardından verdiği sözlerin gereğine uygun bir dinamizm ortaya koymadı.

Dün,kasvetli salonda mahkeme,savcıya esas hakkındaki görüşünü bildirmesi için çağrıda bulundu.Bu,teknik olarak şu anlama geliyor:Artık bu dava dosyası bu bilgilerle,bu irade ile kapanacak,yani 'birkaç tetikçinin gerçekleştirdiği bir cinayet' olarak noktalanacak.

Ulaşılan sonucu bu çerçevede algılayanların şunu görmeleri gerekiyor:Dink davası Türkiye'nin demokrasi sınavının merkezinde yer alan bir konu.'Hrant'ın arkadaşları' var.Bu cinayetin arkasından vicdanı kanayan binler var.'Hrant'ın arkadaşları' bu duygu ve düşüncelerini ifade etmek,kararlılıklarını duyurmak amacıyla Başbakan'a mektup yazdılar.55 yazarın köşesinde yayımladığı mektup,kolektif bir bilinci ve iradeyi ortaya koyuyor.

Yineliyorum:Bu dava burada bitmez...

Sayın Başbakan,

Arkadaşımız Hrant Dink'i öldürdüler.

Beşinci yılına yaklaşan adalet arayışımız kadük kalmıştır.

Dilekçe verdiğimiz topyekun devlet,kendini katile yakın gördü.

Zaten;katil,polis,bayrak ve muzaffer gülümseme kahramanlık posterinde poz vermişti.

Bir türlü ilamını malum edemediğiniz o kalabalık güruh,elbirliği ile kıstırmışlar,hain pusuda kurşun sıkmışlar,kaçmışlar,saklanmışlardı

Şikayetçiyiz.

"Namus sözümdür adalet" diye ölü evinde ant içtiğiniz halde,Hrant Dink'i işaret parmağıyla gösterip "bunu" diyen yardımcınızı "Meclis Başkanı",resmi makamda,adamları resmen "Yakarız canını bak" diyen valinizi "Vekil",emanet edilen canı kollamayan,kötülerin işini kolaylaştıran Emniyet Müdürünüzü "Vali",17 yaşındaki O.S'yi kocaman "Ogün Samast" ettiniz.

Kan adaletle susar,şikayetçiyiz.

İsim verdik soruşturun diye,İçişleri Bakanınız "Olmaz onlar bizim çocuklar" dedi.

Dışişleri Bakanınız AİHM savunmasında bu toprakların yiğit evladına "Nazi" dedi.

Çevik kuvvetleriniz Rakel Dink önlerinden geçerken katillere yazılan methiye türkülerini mırıldanarak Beşiktaş Adliyesi'nde koro yapıverdiler.

Katillerimizi adalet evine getiren jandarma,cezaevi aracına "Ya sev ya terket" diye yapıştırma asmıştı.

Sayın Başbakan,nedir daha derine inmeyi engelleyen o büyük kasabanın sırrı?Nedir sözünüzü tutmanıza mani olan?

Azınlıklardan gaspedilenin birazını geri vermeniz sebebiyle seslendirdiğiniz nutukta "Bu ülkede hiç kimse ruh tedirginliğiyle yaşamayacak artık" diyordunuz Hrant'ın veda mektubuna atfen.

İnanın tedirginliğimiz her zamankinden büyüktür.

Sayın Başbakan,mala gelenin telafisi bulunur cana gelene de davranınız.

O Anadolu Toprağı'ndan Hrant Dink'in payına bir metrekare toprak düştü;mezarıdır!

Kamera denilen vakanüvis silinmiş,bize kalan azıcık 19 Ocak 2007 seyirliğinde beş kişi saydık Hrant'a pusu kuranlardan.

Kim bunlar Sayın Başbakan?

Görüneni,görünmeyeni,katillerimizi istiyoruz,adalet olsun,hak hakim olsun diye.

Bizim hakkımız bizde saklı duruyor,helalleşmekten başka çarenin kalmadığı savaş yorgunu memleketimizde.

Suallerimiz cevapsız...Adalet nöbetçisi "Hepimiz Hrant'ız" diyen yüz binlerin eli hala vicdanında.Cevaplarımızı almadan susmayacağız,sormaya devam edeceğiz.

Hrant için,adalet için.

Hrant'ın Arkadaşları

Bu dava burada bitmez,Sayın Başbakan.

*Oral Çalışlar,Radikal,20 Eylül 2011

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1063863&Yazar=ORAL-CALISLAR&Date=20.09.2011&CategoryID=98

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder