29 Aralık 2011 Perşembe

Saddam'ın Yargılanması Adil Değildi/Ramsey Clark*

Clark bir ABD'li olarak Saddam'ı savunan avukatlardan biri oldu.Saddam'ın idam edilmesinin ikinci yılında konuşan savunma avukatlarından ABD'li William Ramsey Clark,yargılama sürecinin adil olmadığını ve sert geçtiğini açıkladı.Clark,Bush'un Saddam ile ilgili iddialarını dürüst bulmadığını da ifade etti.

Saddam Hussein'in idam edilmesinin ikinci yılında savunma avukatlarından ABD'nin eski Adalet Bakanı,Gandi Barış Ödülü sahibi William Ramsey Clark duruşma ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Clark,Rus Televizyonu'nda (RT) katıldığı bir programda Saddam Hussein'in yargılama sürecinin adil olmadığını belirtti.

Saddam Hussein'in yargılama sürecine dair bazı hatırlatmalarda bulunan Clark,savunma ekibinden üç kişinin öldürüldüğünü,üç kez de farklı gerekçelerle yargıçların değiştirildiğinin altını çizdi.

Yargılama sürecinin sert geçtiğini ve ABD'nin ipleri kopardığını savunan Clark,Saddam ile ilgili iddianamenin de adil olmadığını belirtti.Clark aynı zamanda Bush'un Saddam Hussein'le ilgili değerlendirmelere katılmadığını söyledi.Saddam'ın ABD için bir tehdit olduğu görüşüne katılmadığını belirten Clark,aynı zamanda baba Bush döneminde gerçekleşen Körfez Savaşı'nın Irak'a binlerce asker ve silah ile saldırı anlamına geldiğini vurguladı.

Clark,Bush'un "İslam'a karşı savaş" yerine "teröre karşı savaş" ifadelerini kullanmasını doğru bulmadığını ve bunu eleştirdiğini de ifade etti.Bununla birlikte Clark,İslam'ın saygı duyulması gereken bir din olduğunu da vurguladı.

Clark,Saddam Hussein'in ezici bir güç kullanmaktan korkmayan bir lider olarak tanımlarken,Saddam'ın partisinin kendi oyununu oynadığını ancak Kürtlerin öldürülmesinin esas sorunu oluşturduğunun altını çizdi.

Clark bir ABD'linin Saddam'ı savunmasının iyi bir mesaj verebileceğini ve daha gerçekçi olabileceğini düşündüğü için bu görevi üstlendiğini söyledi ve son olarak ABD'nin savaş politikasının ekonomik kriz gündemi nedeni ile geri planda kalabileceğine işaret etti.

İlk Kez İddia Edilmiyor

Clark,Saddam Hussein'in yargılama sürecinin adil olmadığı şeklindeki değerlendirmeleri ilk kez bu kadar açık bir şekilde dillendirirken,geçtiğimiz Eylül ayında Saddam Hussein davasını ve Irak Yüksek Mahkemesi duruşmalarını inceleyen ABD'li bir grup avukatın ortaya çıkardığı yeni bilgiler,dava sürecinin tam bir hukuksuzlukla yürütüldüğü iddialarını bir kez daha doğrulamıştı.New York Times'ın haberine göre,mahkemeden Saddam için idam kararı çıkmadan birkaç gün önce,Nuri al-Maliki hükümeti,davanın beş yargıcından birini istifaya zorlamıştı.

Hatırlanacağı üzere,Saddam Hussein'in yargılanması süreci iki yıl sürmüş,26 Aralık 2006'da Irak Temyiz Mahkemesi'nin idam kararına yönelik onaması gerçekleşmiş,bir ay içerisinde cezanın infaz edileceği açıklanmıştı.Saddam Hussein,ABD tarafından kurulan işgal yönetiminin oluşturduğu bir mahkemede geçmişteki suçlarından ötürü yargılanmıştı.

Çok sayıda davadan yargılanan Saddam Hussein,5 Kasım tarihinde,Duceyl'de 148 Şii'nin öldürülmesiyle ilgili davada idama mahkum edildi.Karara yönelik itirazı 26 Aralık'ta görüşen mahkeme,26 Aralık tarihinde itirazı reddetti ve idam cezasını onadı.Saddam Hussein 30 Aralık tarihinde idam edildi.

Ancak mahkeme süresi boyunca ve idamın gerçekleşmesinin ardından yargılama sürecine dair birçok iddia öne çıktı.Yargıçların davadan çekilmeye teşvik edilmesi ya da zorlanması,tanıkların ve savunma avukatları için yeterli güvenliğin alınmaması savunma avukatlarını usule ilişkin itirazlarına yanıt verilmemesi,Saddam Hussein'in dava başladıktan sonraki bir yıl boyunca yasal bir temsilciye erişimine izin verilmemesi gibi başlıklar sürecin adil olmadığının somut örnekleri olarak ortaya atıldı.

*http://haber.sol.org.tr/mansetler/mansetsag/8144.html

***

"Saddam,kendisinin yargılanması ve ölüm cezasına çarptırılması esnasında,bizim yaklaşık bir yıl boyunca sürdürdüğümüz şiddet karşıtı politikaya rağmen idam edildi.O vahşi idam,tüm dünyaya seyrettirilerek gerçekleştirildi.Saddam'ın kafasını ve dilini kestiler.Bu sayede 2003'ün şubat ve mart aylarında neler yaşandığına ilişkin gerçeğin ortaya çıkmasını da engellemiş oldular.Saddam'ın sürgüne gönderilmesiyle barışçıl bir çözüm pekala mümkündü.Ancak ABD yönetimi bunu engelledi..."*İtalyan Radikal Partisi Onursal Başkanı Marco Pannella,3 Ocak 2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder